Základná škola s materskou školou Dávida Mészárosa
Školský objekt 888,925 32 Veľká Mača
Dokument: |
Školský poriadok MŠ |
Počet listov: |
46 |
Platnosť od: |
04.09.2017 |
Platnosť ukončená dňa: |
|
Vydáva: |
Mgr.Silvia Brédová |
Školský poriadok
Materská škola vo Veľkej Mači, okr. Galanta
ŠKOLSKÝ PORIADOK
MATERSKEJ ŠKOLY
NA ŠKOLSKÝ ROK
2017/2018
Adresa: Základná škola s materskou školou riaditeľka:
Dávida Mészárosa Mgr.Sylvia Narancsíková
jazykom maďarským
Školský objekt 888
925 32 Veľká mača
č. tel.:031 785 81 23
zástupkyňa pre MŠ:
Mgr.Silvia Brédová
č. tel. : 0908 039 700 /osobné/
č. tel. : 031 /702 12 08
Obsah
I. Všeobecné ustanovenia
II. Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelávanie
1. Zápis a prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie
2. Dochádzka detí do materskej školy
3. Úhrada nákladov spojených s predprimárnym vzdelávaním
III. Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov
1. Práva dieťaťa a povinnosti dieťaťa
2. Práva a povinnosti zákonného zástupcu dieťaťa
3.Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými a nepedagogickými zamestnancami materskej školy
IV. Charakteristika, prevádzka a vnútorný režim materskej školy
1. Charakteristika materskej školy
2. Prevádzka materskej školy
3. Vnútorná organizácia materskej školy
a/Organizácia tried a vekové zloženie detí
b/Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie detí
c/Denný poriadok
d/Preberanie detí
e/Organizácia v šatni
f/Organizácia v umyvárni
g/Organizácia počas podávanie stravy
h/Pobyt detí vonku
i/Organizácia v spálni
j/Organizácia záujmových krúžkov
k/Organizácia výletov a exkurzií
l/Úsporný režim chodu materskej školy
m/Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole
n/ Podmienky využívania PC v materskej škole
V. Bezpečnosť a ochrana zdravia detí a ich ochrana pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou a násilím
VI. Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy a ochrana spoločného a osobného majetku
VII. Záverečné ustanovenia
Prílohy
3
Školský poriadok materskej školy / ďalej len MŠ/ je súhrn pravidiel spolužitia celého školského kolektívu detí, pedagogických a nepedagogických zamestnancov materskej školy a zákonných zástupcov detí. Jeho uplatňovanie v praxi v podstatnej miere prispieva k naplneniu poslania materskej školy. Dôsledné rešpektovanie, dodržiavanie a plnenie týchto práv, povinností a zásad v praktickom živote materskej školy je základnou povinnosťou každého dieťaťa, jeho zákonného zástupcu a každého zamestnanca materskej školy.
Školský poriadok materskej školy je interný predpis vypracovaný v zmysle zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v zmysle § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov / ďalej len školský zákon/ , v zmysle vyhlášky č. 306/2008 Z .z. o materskej škole v znení vyhlášky č. 308/2009 Z. z. / ďalej len vyhláška o materskej škole/, v zmysle Všeobecne záväzného nariadenia / ďalej VZN / Obce Veľká Mača č. 6/2008 o výške príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti Obce Veľká Mača v znení VZN č. 8/2011, VZN č. 8/2012 a VZN č. 7/2013 a VZN č. 9/2014 v platnom znení, ďalej v zmysle Prevádzkového, Pracovného poriadku pre pedagogických a ostatných zamestnancov základnej a materskej školy.
Upravuje najmä podrobnosti o:
4
II. Prijímanie na predprimárne vzdelávanie,
predprimárne vzdelávanie
Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijíma spravidla dieťa od troch do šiestich rokov jeho veku, výnimočne, ak je voľná kapacita, možno prijať dieťa od dvoch rokov veku. Prednostne sa prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok veku, dieťa s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a dieťa s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky.
Podľa § 59. ods. 3 školského zákona a § 3 ods. 2 vyhlášky o materskej škole sa deti do materskej školy prijímajú na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa v mesiaci máj pre nasledujúci školský rok alebo v priebehu školského roka, pokiaľ je voľná kapacita materskej školy.
Miesto a termín podávania žiadosti pre nasledujúci školský rok zverejní riaditeľka po dohode so zriaďovateľom na budove materskej školy spravidla od 15.februára do 15.marca. Prednostne sa prijímajú deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku, deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou a s dodatočne odloženou povinnou školskou dochádzkou. Do materskej školy sa môžu prijímať aj deti so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami /ďalej ŠVVP/ a deti po dovŕšení dvoch rokov, ak sú na to vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné podmienky.
Písomnú žiadosť -Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie zákonným zástupcom vydá riaditeľka alebo zástupkyňa, resp. učiteľka materskej školy. Po jej vyplnení k nej zákonný zástupca prikladá potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast. Žiadosť podaná bez tohto potvrdenia nie je kompletná, nebude akceptovaná. Pri nástupe dieťaťa do materskej školy v septembri alebo v priebehu školského roka predloží zákonný zástupca čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia.
Rozhodnutie o odložení povinnej školskej dochádzky predloží zákonný zástupca dieťaťa riaditeľke spravidla do 30. apríla. Pokiaľ zákonný zástupca do tohto termínu rozhodnutie od riaditeľa základnej školy neobdržal, upozorní riaditeľku na možnosť odkladu povinnej školskej dochádzky dieťaťa za účelom rezervovania miesta v materskej škole.
Rozhodnutie o dodatočnom odklade plnenia povinnej školskej dochádzky predloží zákonný zástupca spolu so žiadosťou o prijatie dieťaťa do materskej školy aj s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast.
Zákonný zástupca dieťaťa so ŠVVP predloží spolu so žiadosťou a vyjadrením všeobecného lekára pre deti a dorast aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie; ak sa jedna o dieťa so zmyslovým alebo telesným postihnutím aj vyjadrenie príslušného odborného lekára. Do triedy možno prijať najviac dve deti so ŠVVP, a to deti s mentálnym, zmyslovým alebo telesným postihnutím, deti s narušenou komunikačnou schopnosťou, deti s poruchami správania, s autizmom, pričom sa najvyšší počet detí v triede znižuje o dve deti za každé dieťa so ŠVVP. Výkonom práv začleneného dieťaťa so ŠVVP nemôžu byť obmedzené práva ostatných detí, ktoré sú účastníkom výchovy a vzdelávania.
Písomné rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa do materskej školy k začiatku školského roka dostane zákonný zástupca najneskôr do 30. júna príslušného kalendárneho roka. V prípade prijímania v priebehu školského roka do 30 dní od podania žiadosti.
Zákonný zástupca dieťaťa je v súlade s § 144 ods. 7 písm. d/ školského zákona povinný informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania. V súlade s § 108 ods. 1 školského zákona, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí a dieťa ďalej navštevuje materskú školu, jeho vzdelávanie, ako vzdelávanie dieťaťa so ŠVVP, sa mu zabezpečuje po predložení písomnej žiadosti o zmenu formy vzdelávania a vyplneného tlačiva podľa § 11 ods. 10 písm. a/ školského zákona riaditeľke, ktorú predkladá zákonný zástupca dieťaťa. Ak tak neurobí, riaditeľka po zistení okolností ovplyvňujúcich výchovu a vzdelávanie rozhodne o diagnostickom pobyte dieťaťa, počas ktorého sa overí, či dôjde k zmene formy výchovy a vzdelávania / § 108 školského zákona/, prípadne či pristúpi po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu k vydanému rozhodnutiu buď o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy alebo o predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania z toho dôvodu, že materská škola nie je schopná vzhľadom na svoje podmienky poskytnúť výchovu a vzdelávanie primerané druhu a stupňu zdravotného znevýhodnenia dieťaťa.
Prijatiu zdravého dieťaťa alebo dieťaťa so ŠVVP môže predchádzať adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa po dohode so zákonnými zástupcami, s riaditeľkou, resp. so zástupkyňou. O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa. Z dôvodu ľahšej adaptácie dieťaťa možno prijať dieťa na čas adaptačného pobytu, v ktorom zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy postupne na jednu hodinu, dve a najviac štyri hodiny, spolupracuje s pedagogickými zamestnancami a po prevzatí dieťaťa z materskej školy zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa. Adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa v materskej škole nesmie byť dlhší ako tri mesiace. Ak sa dieťa zadaptuje v materskej škole, môže dieťa po dohode zákonného zástupcu s riaditeľkou pravidelne navštevovať materskú školu v dohodnutom čase. Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľka po prerokovaní so zákonným zástupcom rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na dohodnutý čas alebo o ukončení tejto dochádzky.
Pri nástupe dieťaťa do materskej školy (na začiatku školského roka alebo v priebehu školského roka) predloží zákonný zástupca dieťaťa vyhlásenie o tom, že ošetrujúci lekár ani orgán štátneho zdravotného dozoru nenariadil dieťaťu ani žiadnej osobe žijúcej s ním v spoločnej domácnosti karanténne opatrenia (karanténu, zvýšený zdravotný dozor).
V prípade, že zákonný zástupca dieťaťa zámerne neuvedie v žiadosti a lekár v doklade o zdravotnom stave dieťaťa prípadné ochorenie dieťaťa, považuje sa táto skutočnosť za závažné porušenie školského poriadku a môže viesť k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa na dobu, pokiaľ zákonný zástupca nepredloží všetky potrebné lekárske vyjadrenia a iné doklady,
z ktorých je možné získať dostatok informácií a rozhodnúť o ďalšom postupe.
Predprimárne vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom do 31. augusta dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú zrelosť.
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole / § 16 ods. 2 školského zákona/.
Dokladom o získanom stupni vzdelania je „Osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania“, ktoré vydáva materská škola na predpísanom tlačive.
Zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy spravidla do 8.00 h. Po tomto čase nepedagogický zamestnanec uzamyká vchodové dvere. V prípade oneskoreného príchodu zákonný zástupca musí zavolať na tel.č. materskej školy. Zákonný zástupca dieťa prevezme spravidla po 15.00 h. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne zákonný zástupca s riaditeľkou, prípadne so zástupkyňou, alebo s triednou učiteľkou.
V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh činností ostatných detí.
Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy /zvýšená teplota, kašeľ, výtok z nosa a očí, chorobné zmeny na koži, zvracanie a pod. /.
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi zákonný zástupca vopred, najneskôr do 8:00 h. v deň neprítomnosti dieťaťa. Ak sa tak nestane, uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle poberá.
Ak dieťa počas dňa ochorie, učiteľka zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, informuje zákonného zástupcu dieťaťa a vykoná záznam do ranného filtra. V prípade, že je učiteľka s deťmi sama /druhá učiteľka ešte nenastúpila na zmenu/ zabezpečí dozor pri dieťati prevádzkovým zamestnancom. Pri nástupe dieťaťa po chorobe sa zákonný zástupca preukáže lekárskym potvrdením, že je dieťa zdravé. Učiteľka nie je kompetentná podávať dieťaťu antibiotiká.
V prípade, ak dieťa potrebuje pri doliečení použiť kvapky do nosa, ucha , alebo sirup proti kašľu, zákonný zástupca je povinný tento liek odovzdať učiteľke, poprípade prevádzkovému zamestnancovi, pričom ich informuje o ich užívaní.
Najneskôr do 14 pracovných dní od začiatku neprítomnosti dieťaťa oznámi zákonný zástupca dôvod a predpokladaný čas jeho neprítomnosti. Ak je neprítomnosť dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, oznámi riaditeľke dôvod neprítomnosti písomne, pričom pri opätovnom nástupe predloží písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia.
Ak zákonný zástupca do 14 pracovných dní neoznámi riaditeľke dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo závažným spôsobom opakovane poruší školský poriadok materskej školy, riaditeľka po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu môže rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
Vzdelávanie v materskej škole sa uskutočňuje za čiastočnú úhradu výdavkov ,za pobyt dieťaťa v materskej škole /§ 28 ods. 5 školského zákona/.
Na čiastočnú úhradu nákladov spojených s predprimárnym vzdelávaním prispieva zákonný zástupca dieťaťa alebo iná osoba, ktorá má voči dieťaťu vyživovaciu povinnosť. Výšku mesačného príspevku určuje podľa § 28 ods. 5 školského zákona zriaďovateľ so VZN, pričom to je podľa § 2 písm. c) zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime a zmene a doplnení niektorých zákonov a v znení neskorších predpisov najviac 15% sumy životného minima pre jedno nezaopatrené dieťa. Zákonný zástupca dieťaťa mesačne na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v MŠ:
Okrem uvedeného príspevku hradí zákonný zástupca aj manipulačný poplatok za peňažný poštový poukaz, príp. bankový prevod.
V zmysle § 28 ods. 7 školského zákona sa príspevok neuhrádza za dieťa,
a) ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,
b) ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľke materskej školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
c) ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.
V zmysle § 28 ods. 8 školského zákona a § 2 ods. 2 písm. d) a e) VZN č. 6/2008 sa príspevok neuhrádza za dieťa, ktoré:
a) má prerušenú dochádzku do materskej školy na viac ako tridsať po sebe
nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov
preukázateľným spôsobom,
b) nedochádzalo do materskej školy v čase školských prázdnin alebo bola
prerušená prevádzka materskej školy zapríčinená zriaďovateľom alebo inými
závažnými dôvodmi; v týchto prípadoch uhrádza zákonný zástupca pomernú časť určeného príspevku.
Ak zákonný zástupca uhradí príspevok a nastanú podmienky podľa § 28 ods.8 písm. a) a b)školského zákona, § 2 ods. 2 písmeno d/ a e/ VZN č. 6/2008 základná škola s materskou školu vráti alebo započíta ako úhradu na ďalší mesiac už zaplatený príspevok.
Príspevok zákonného zástupcu na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy spojených s predprimárnym vzdelávaním je potrebné zaplatiť vopred, najneskôr do 10. dňa v kalendárnom mesiaci na bankový účet základnej školy alebo poštovou poukážkou.
Okrem tohto príspevku je zákonný zástupca povinný uhradiť príspevok na stravovanie, pokiaľ sa dieťa v materskej škole stravuje.
Podľa § 140 ods. 8 školského zákona poskytuje školská jedáleň /ďalej ŠJ/ - stravovanie deťom za čiastočnú úhradu nákladov, ktoré uhrádza zákonný zástupca dieťaťa vo výške nákladov na nákup potravín podľa vekových kategórií stravníkov v súlade s finančnými pásmami. Výšku príspevku na čiastočnú úhradu nákladov a podmienky úhrady v školskej jedálni určuje podľa § 140 ods. 9 školského zákona a zriaďovateľ VZN. Podľa §§ 28 a 140 zákona č. 245/2008 Z. z Obec Veľká Mača prispieva zákonný zástupca na nákup potravín pre dieťa v materskej škole na jeden deň v sume 1,12 € / desiata 0,26 €, obed 0,64 €, olovrant 0,22 €, príspevok na úhradu režijných nákladov vo výške 0,10 € za jeden stravný deň / podľa prvého finančného pásma na nákup potravín určeného MŠ SR. Okrem uvedeného príspevku hradí zákonný zástupca aj manipulačný
poplatok za peňažný poštový poukaz, príp. bankový prevod.
Príspevok na stravovanie je potrebné zaplatiť vopred, najneskôr do 29. dňa v predchádzajúcom mesiaci.
V prípade, že zákonný zástupca neuhradí uvedené príspevky v stanovenom termíne, riaditeľka môže po predchádzajúcom upozornení zákonného zástupcu dieťaťa rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
III. Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov
Dieťa má právo:
-meno a štátnu príslušnosť,
-zdravý duševný a telesný rozvoj,
-rovnosť bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu a postavenia,
-výživu, bývanie a zdravotnícke služby,
-opateru pri telesnom, duševnom alebo sociálnom postihnutí,
-lásku, porozumenie a starostlivosť,
-bezplatné vzdelanie, hru a zotavenie,
-prednostnú ochranu a pomoc,
-ochranu pred zanedbávaním, krutosťou, využívaním,
-ochranu pred diskrimináciou a na výchovu v duchu znášanlivosti, mieru a bratstva.
Podľa § 144 ods. 1 a 2 školského zákona má dieťa ďalej právo na:
-rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,
-bezplatné vzdelanie pre päťročné deti pred začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky v materských školách,
-vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom zákonom,
-individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom školským zákonom,
-úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
-poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
-výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
-organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
-úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
-informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov,
-individuálne vzdelávanie za podmienok ustanovených školským zákonom podľa § 24, dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú, takéto dieťa má právo používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky.
Škola podľa školského zákona nesmie dieťa postihovať alebo znevýhodňovať preto, že uplatňuje svoje práva podľa školského zákona.
Podľa § 144 ods. 4 školského zákona je dieťa povinné:
-neobmedzovať svojim konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
-dodržiavať školský poriadok materskej školy a ďalšie vnútorné prepisy materskej školy,
-chrániť pred poškodením majetok materskej školy a majetok, ktorý materská škola využíva na výchovu a vzdelávanie,
-chrániť pred poškodením didaktické pomôcky, ktoré mu boli bezplatne zapožičané,
-pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať, ak zákon neustanovuje inak,
-konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
-ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov materskej školy,
-rešpektovať pokyny zamestnancov materskej školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi materskej školy a dobrými mravmi.
Práva ustanovené školským zákonom sa zaručujú rovnako každému dieťaťu v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelaní ustanovenou osobitným predpisom / Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a doplnení niektorých zákonov/ antidiskriminačný zákon/ v znení neskorších predpisov.
Práva a povinnosti zákonného zástupcu dieťaťa
Zákonný zástupca dieťaťa má právo:
-žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytovali deťom informácie a poznatky vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
-oboznámiť sa so vzdelávacím programom materskej školy a školským poriadkom,
-byť informovaný o výchovno- vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
-na poskytovanie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
-zúčastňovať sa výchovy a vzdelávanie po prechádzajúcom súhlase riaditeľky, resp. zástupkyne materskej školy,
-vyjadrovať sa k vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,
-vybrať pre svoje dieťa materskú školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa školského zákona zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti.
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:
-vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v materskej škole,
-dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
-dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno- vzdelávacie potreby,
-informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
-nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo,
-oznámiť bez zbytočného odkladu príčinu neprítomnosti dieťaťa v materskej škole,
-prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky.
- je povinný rešpektovať, že v čase od odovzdania dieťaťa službu konajúcej učiteľke až po prevzatie dieťaťa zákonný zástupcom (alebo ním splnomocnenou osobou) sa komunikácia s dieťaťom uskutočňuje len prostredníctvom príslušnej učiteľky alebo zástupkyni materskej školy
- je povinný rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb o ktorých sa údaje prenášajú (pedagogických zamestnancov aj nepedagogických zamestnancov materskej školy a detí prijatých do materskej školy).
-v prípade, ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky materskej školy, materská škola bude kontaktovať postupne všetky osoby, ktoré majú poverenie na prevzatie dieťaťa (odporúča sa vyžiadať od zákonných kontakty na viac osôb, ktoré by mohli v prípade tejto situácie prevziať dieťaťa); ak ani žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobné času zamestnancov
V prípade, ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie
sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Výkon práv a povinností musí byť v súlade s dobrými mravmi a nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého dieťaťa ( v súlade s §145 ods.1školského zákona ).
Materská škola dbá o riadne napĺňanie rodičovských práv a povinností, t.j. počas rozvodového konania až do rozhodnutia súdu tak, ako to bolo do podania návrhu na rozvod manželstva a úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu. ( každý rodič má právo priviesť dieťa do materskej školy aj ho z nej vyzdvihnúť ).
Materská škola , t.j pedagogický zamestnanci počas prebiehajúceho konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu budú zachovávať neutralitu vo svojich postojoch a vyjadreniach týkajúcich sa dieťaťa a v prípade potreby poskytnú nezaujaté, vecné a objektívne stanovisko len súdu, ak si ho od materskej školy písomne vyžiada , a toto písomné stanovisko neposkytnú žiadnemu z dotknutých zákonných zástupcov.
Pri narušených vzťahoch medzi zákonnými zástupcami, pedagogický zamestnanci rešpektujú rozhodnutie súdu alebo minimálne predbežné rozhodnutie súdu.
Za porušenie školského poriadku zákonným zástupcom, ktoré po písomnom upozornení môže viesť k vylúčeniu dieťaťa z MŠ sa považuje najmä:
-opakované neuhradenie príspevkov za pobyt dieťaťa v MŠ, alebo za stravu,
-neoznámenie dôvodu dlhodobej neprítomnosti dieťaťa a to ani po písomnej výzve, aby tak zákonný zástupca urobil do termínu určeného riaditeľkou ZŠ s MŠ, resp. zástupkyňou MŠ
-opakované nedodržiavanie termínu príchodu a odchodu dieťaťa z materskej školy.
/ v zmysle Zákona č. 317/2009 o pedagogických a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 390/2011 Z. z. //
Pedagogický zamestnanec pri výkone pedagogickej činnosti nad rámec základných práv a povinnosti s medzinárodnými zmluvami a dohovormi, ktorými je Slovenská republika viazaná, má právo na :
-zabezpečovanie podmienok potrebných na výkon svojich práv a povinností najmä na svoju ochranu pred násilím zo strany detí, zákonných zástupcov a iných osôb,
-ochranu pred neodborným zasahovaním do výkonu pedagogickej činnosti,
-účasť na riadení školy prostredníctvom členstva alebo volených zástupcov v poradných, metodických a samosprávnych orgánov materskej školy,
-predkladanie návrhov na skvalitnenie výchovy a vzdelávania, školského vzdelávacieho programu,
-výber a uplatňovanie pedagogických a odborných metód, foriem a prostriedkov, ktoré utvárajú podmienky na učenie a sebarozvoj detí a rozvoj och kompetencií,
-kontinuálne vzdelávanie a profesijný rozvoj v jazyku, v ktorom pedagogickú činnosť vykonáva, alebo v štátnom jazyku,
-objektívne hodnotenie a odmeňovanie výkonu pedagogickej činnosti.
Pedagogický zamestnanec je povinný:
-chrániť a rešpektovať práva a povinnosti dieťaťa a jeho zákonného zástupcu,
-zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie o zdravotnom stave detí a výsledky psychologických vyšetrení, s ktorými prišiel do styku,
-rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie,
-usmerňovať a objektívne hodnotiť prácu dieťaťa,
-podieľať sa na tvorbe a uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu,
-pripravovať sa na výkon priamej výchovno-vzdelávacej činnosti,
-podieľať sa na vypracovaní a vedení pedagogickej dokumentácie a inej dokumentácie,
-udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania alebo sebavzdelávania,
-vykonávať pedagogickú činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacie programu,
-poskytovať dieťaťu alebo zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo inú odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním,
-pravidelne informovať dieťa alebo zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania.
Nikto nesmie práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého pedagogického zamestnanca.
Pedagogický zamestnanec nesmie byť v súvislosti s výkonom svojich práv prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného pedagogického zamestnanca, alebo iného zamestnanca materskej školy sťažnosť, žalobu alebo podnet na začatie trestného stíhania.
Zamestnávateľ nesmie pedagogického zamestnanca alebo iného zamestnanca školy postihovať alebo znevýhodňovať len za to, že uplatňuje svoje práva podľa tohto zákona.
Pedagogický alebo iný zamestnanec materskej školy nesmie žiadať dary, prijímať dary, navádzať iného na poskytovanie darov a získavať iné výhody v súvislosti s poskytovaním výhody inej osobe pri výkone pedagogickej činnosti, to sa nevzťahuje na obvyklé dary poskytované zvyčaje pri výkone pedagogickej činnosti, napríklad na prijatie daru pri príležitosti Dňa učiteľov, začiatok a skončenie školského roku.
Pedagogickí zamestnanci nesmú od zákonných zástupcov dieťaťa žiadať, aby si obstarávali učebné texty /pracovné zošity, ktoré neboli schválené Ministerstvom školstva SR alebo pomôcky na výchovu a vyučovanie, ktoré sú finančne nákladné.
Pri starostlivosti o deti sú zamestnanci školy povinní najmä:
-zabezpečovať súlad výchovy a vzdelávania a starostlivosť o zdravý vývoj detí,
-viesť deti k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, k dodržiavaniu hygienických, dopravných , požiarnych a iných predpisov a pokynov príslušných orgánov, ktoré sa týkajú starostlivosti o bezpečnosť a ochranu zdravia v školstve, pri vyučovaní, v ktorých je zvýšené ohrozenie zdravia detí a pri školských podujatiach /exkurzie, výlety/,
-spolupracovať s ostatnými zamestnancami materskej školy, s triednym učiteľom, prevádzkovým zamestnancom materskej školy, vedúcou školskej jedálne,
-viesť deti materskej školy k uvedomelému dodržiavaniu pravidiel správania a k ochrane zariadenia a ostatného vlastníctva pred jeho poškodením, stratou, zničením a zneužitím,
-pedagogické zamestnankyne sú povinné rešpektovať názory detí a ich účasť vo všetkých oblastiach , ktoré sa ich dotýkajú, prijímať také opatrenia na zabezpečenie disciplíny, ktoré sú zlučiteľné s ľudskou dôstojnosťou dieťaťa,
-pripraviť dieťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlavia a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami,
-vytvárať podmienky psychosociálnej pohody detí a zamestnancov materskej školy,
-vytvárať medzi deťmi, učiteľkami a zamestnancom materskej školy atmosféru pohody a vzájomnej dôvery,
-zabezpečovať efektívnu spoluprácu s rodinou, so zákonnými zástupcami dieťaťa a inými inštitúciami.
Výkon práv a povinností, vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať.
IV. Charakteristika, prevádzka a vnútorný režim materskej školy
1.Charakteristika materskej školy
Materská škola s vyučovacím jazykom maďarským /VJM/ patrí k Základnej škole Dávida Mészárosa s VJM vo Veľkej Mači. Je umiestnená v priestoroch základnej školy.
Materská škola je trojtriedna. Výchovno-vzdelávacím jazykom je podľa školského zákona vyučovací jazyk –maďarský/slovenský.
V materskej škole sa zakazuje činnosť politických strán a politických hnutí a ich propagácia.
V materskej škole sa nepovoľuje reklama, ktorá je v rozpore s princípmi a obsahom výchovy a vzdelávania alebo ďalšími negatívnymi činnosťami spojenými s výchovou a vzdelávaním, reklama a predaj výrobkov ohrozujúcich zdravie, psychický alebo morálny vývin detí.
V materskej škole sa zakazuje poskytovanie alebo sprístupňovanie informácií alebo zneužívanie informačných prostriedkov, ktoré by mohli viesť k narušeniu mravnosti.
Trieda, šatňa pre deti, sociálne zariadenia, kabinety, zborovňa sa nachádzajú na prízemí školy.
Materská škola poskytuje celodennú výchovu a vzdelávanie deťom od 3 do 6 rokov, deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou /ďalej len OPŠD/ a deťom s dodatočne odloženou školskou dochádzkou. Poskytuje deťom aj možnosť poldenného pobytu.
Školské stravovanie zabezpečuje školská jedáleň vo Veľkej Mači.
Strava sa podáva v jedálni,ktorá sa nachádza v suteréne budovy.
Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí / § 28 ods.1 školského zákona/.
Obmedzenia – v zmysle platnej legislatívy je vydaný zákaz fajčenia v objekte MŠ a zákaz vodenia psov do jej areálu.
Stupeň vzdelania – absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu oboru vzdelávania v materskej škole získa dieťa predprimárne vzdelanie. MŠ vydá osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania.
2. Prevádzka materskej školy
Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch v čase od 6.30 h do 16.30 h.
Riaditeľka základnej školy Mgr. Sylvia Narancsíková
s materskou školou:
Konzultačné hodiny: v čase stanovenom dohovorom
so zákonnými zástupcami
Zástupkyňa riaditeľky: Mgr. Silvia Brédová
Konzultačné hodiny: počas úradných hodín:
Utorok: 11.00- 13.00
Streda: 11.00 – 13.00
a po dohovore so zák. zást.
Vedúca školskej jedálne Monika Takácsová
Konzultačné hodiny : pondelok: 8.00- 10.00
Konzultácie učiteliek pre zákonných zástupcov detí v oblasti výchovy a vzdelávania :
* na požiadanie, vo vopred dohovorenom čase a v čase učiteľkinej nepriamej činnosti s deťmi. Informácie o deťoch poskytujú učiteľky bez prítomnosti dieťaťa.
Prevádzka materskej školy bola prerokovaná so zákonnými zástupcami a odsúhlasená zriaďovateľom.
V čase letných prázdnin je prevádzka materskej školy prerušená z hygienických dôvodov na štyri týždne. V tomto období vykonáva nepedagogická zamestnankyňa čistenie a dezinfekciu priestorov a prostredia, pedagogickí zamestnanci podľa plánu dovoleniek čerpajú dovolenky. Prerušenie prevádzky oznámi riaditeľka zriaďovateľovi a zákonným zástupcom detí spravidla dva mesiace vopred.
V čase zimných prázdnin je prevádzka materskej školy prerušená spravidla medzi sviatkami.
Prevádzka materskej školy môže byť dočasne prerušená aj zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie zverených detí alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku.
3. Vnútorná organizácia materskej školy
Školský rok sa začína 1.9. a končí sa 31.8. nasledujúceho kalendárneho roka.
Obdobie školského vyučovania sa končí 30. júna príslušného kalendárneho roka, po ňom nasleduje obdobie školských prázdnin, ktoré sa končí 31. augusta príslušného kalendárneho roka.
Do triedy sa zaraďujú deti s najvyšším počtom podľa § 28 ods. 10 až 12 a ods. 15 školského zákona. Deti so sociálne znevýhodneného prostredia sa zaraďujú do triedy spolu s ostatnými deťmi. Menoslov detí pre nový školský rok je zverejnené na informačnej tabuli v šatni týždeň pred začiatkom školského roka.
Pri preberaní a odovzdávaní detí sa zákonní zástupcovia môžu krátko informovať o svojich deťoch, na rozsiahlejšie informácie je vhodné dohodnúť si vopred konzultáciu /vzhľadom na bezpečnosť detí v triede/.
Učiteľky nezodpovedajú za hračky a predmety, ktoré dieťa donesie do materskej školy so sebou z domu. Zákonný zástupca v plnej miere preberá zodpovednosť za ne.
Všetky oznamy týkajúce sa pobytu detí v materskej škole a akcií organizovaných materskou školou, zákonný zástupca dieťaťa nájde na tabuli oznamov v šatni.
a/ Organizácia triedy a vekové zloženie detí
b/ Prevádzka triedy, schádzanie a rozchádzanie detí
Schádzanie detí sa končí o 8:00 h., neskorší termín pôsobí rušivo, zasahuje do ďalších organizovaných činností.
c/ Denný poriadok
Usporiadanie denných činností, pravidelne sa opakujúcich v triede je spracované vo forme denného poriadku. Denný poriadok /príloha č. 3/ je pre zákonných zástupcov zverejnený na tabuli oznamov v šatni.
d/ Preberanie detí
Dieťa od zákonných zástupcov preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie zákonným zástupcom, prípadne inej splnomocnenej osobe alebo učiteľke, ktorá ju v práci strieda. Zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy spravidla do 8:00 h. a prevezme ho spravidla po 15:00 h.. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne zákonný zástupca so zástupkyňou alebo s učiteľkou.
V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob jeho stravovania tak, aby nenarušil priebeh činností ostatných detí. Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže zákonný zástupca písomne splnomocniť svoje dieťa staršie ako desať rokov alebo inú pedagogickým zamestnancom známu osobu / podľa § 7 ods. 8 vyhlášky o materskej škole/. Príslušné tlačivo poskytne zákonným zástupcom riaditeľka, príp. zástupkyňa alebo učiteľka a svojim podpisom potvrdí súhlas so splnomocnením.
V prípade, že zákonní zástupcovia dieťaťa majú súdnym rozhodnutím, prípadne predbežným opatrením obmedzené preberanie detí je potrebné o tom písomne /fotokópiou úradného rozhodnutia/ informovať zástupkyňu materskej školy.
Prevzatie dieťaťa môže učiteľka odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy /zvýšená teplota, kašeľ, výtok z nosa a očí, chorobné zmeny na koži, zvracanie a pod. /.
Ak dieťa počas dňa v materskej škole prejaví známky ochorenia- zvýšená teplota, zvracanie a pod.- pedagogický zamestnanec zabezpečí:
-jeho izoláciu od ostatných detí
-dozor ním poverenou osobou s radou zamestnancov materskej školy
-informuje zákonného zástupcu
-vykoná záznam do raného filtra, ktorý je súčasťou triednej dokumentácie.
e/ Organizácia v šatni
Šatňa je vybavená šatňovými skrinkami a lavičkami. Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia a splnomocnené osoby. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú zákonní zástupcovia deti v spolupráci s učiteľkami k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Za vlastné hračky zodpovedá zákonný zástupca. Voľný pohyb zákonných zástupcov detí, či neznámych osôb v interiéri materskej školy je neprípustný bez sprievodu zamestnanca materskej školy.
Za poriadok v skrinkách a vlastné hračky zodpovedá zákonný zástupca, ako
i za stále pripravené náhradné oblečenie pre prípad znečistenia či premočenia.
Za estetickú úpravu šatne zodpovedajú učiteľky triedy, za hygienu a uzamknutie vchodu prevádzková zamestnankyňa.
Na konci školského roka zákonní zástupcovia detí skrinku uvoľnia.
Pri prezliekaní detí na pobyt vonku i po jeho ukončení pomáha učiteľke nepedagogický zamestnanec.
Neprípustné je riešenie detských konfliktov napádaním alebo karhaním dieťaťa zákonným zástupcom iného dieťaťa- sťažnosť svojho dieťaťa rieši zákonný zástupca s triednou učiteľkou.
Ak zákonný zástupca dieťaťa ponechá dieťa v šatni bez dozoru a bez odovzdania učiteľke, hrubo porušil školský poriadok.
f/ Organizácia v umyvárni
Slovenská trieda má samostatnú umyváreň a dve maďarské triedy majú spoločnú umyváreň. Každé dieťa má vlastný hrebeň, uterák, pohár, zubnú kefku. Na umývanie zubov, z organizačných dôvodov sa používa jedna zubná pasta.
Za pravidelnú výmenu uterákov- týždenne, čistenie hrebeňov, suchú podlahu a hygienu zodpovedá nepedagogická zamestnankyňa. Pranie uterákov je zabezpečené v spolupráci s MŠ
Deti sa v umyvárni zdržiavajú len v prítomnosti učiteliek, resp. nepedagogickej zamestnankyne, ktoré ich učia základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedajú učiteľky a prevádzková zamestnankyňa.
Zákonný zástupca dieťaťa nevstupuje do detskej umyvárne a WC, v ojedinelých prípadoch je povinný vyzuť sa. Školské WC použijú len v nutných prípadoch.
g/ Organizácia počas podávania stravy
Režim stravovania v materskej škole je organizovaný v súlade s § 8 vyhlášky MZ SR č. 527/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na výchovné a výchovno- vzdelávacie zariadenia pre deti a mládež tak, že zodpovedá veku, zdravotnému stavu a fyzickej záťaži detí. Je zabezpečené podávanie desiatej, obeda a olovrantu. Podávaná strava je zdravotne neškodná, biologicky hodnotná a zodpovedá zásadám zdravej výživy.
Školské stravovanie zabezpečuje školská jedáleň ZŠ D.Mészárosa vo Veľkej Mači.Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stravovania zodpovedá vedúca školskej jedálne.Zabezpečuje ziež zisťovanie počtu stravníkov a pitný režim. Za organizáciu a výchovno-vzdelávaciu činnosť pri jedle zodpovedajú učiteľky. Vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stravovania, uplatnujú individuálny prístup k deťom.Počas jedla nenásilne deti usmerňujú,podľa želania rodičov deti prikrmujú. Nenútia ich jesť.Deti 3 ročné používajú aj pri jedle lyžičku, 4-5 ročné lyžičku a vidličku, postupne aj nôž. Deti 5-6 ročné používajú samostatne kompletný príbor.
Jedlo sa deťom podáva v jedálni v dvoch etapách.
desiata v čase od 8.50 h.
obed v čase od 11.30 h.
olovrant v čase od 14.30 h.
Pri výrobe pokrmov sa vedúca školskej jedálne musí riadiť:
Odhlásenie dieťaťa zo stravy oznámi zákonný zástupca dieťaťa vopred, najneskôr do 8:00 h. v deň, na ktorý dieťa odhlasuje. V prípade, že zákonný zástupca dieťaťa zo stravy neodhlási, uhrádza obvyklú stravnú jednotku za deň.
Ak zákonný zástupca dieťaťa žiada, aby sa dieťaťu nepodávala určitá potravina, musí postupovať nasledovne:
-odovzdá učiteľke písomnú žiadosť, kde uvedie na ktorú potravinu je dieťa alergické, a k žiadosti priloží stanovisko odborného lekára.
h/ Pobyt detí vonku
V súlade so Školským vzdelávacím programom Kde bolo,tam bolo a Štátnym vzdelávacím programom ISCED 0 (predprimárne vzdelávanie) sa uskutočňuje pobyt detí vonku každodenne minimálne 1 hodinu dopoludnia a po 15:00 h. odpoludnia v závislosti od dĺžky pobytu dieťaťa v MŠ, s rôznym obsahovým zameraním. Jadro pobytu detí vonku tvoria pohybové aktivity a relaxačné činnosti detí.
Počas pobytu detí vonku sú učiteľky povinné zabezpečiť deťom plnohodnotnú organizovanú činnosť. Dodržiavajú požiadavky bezpečnosti a ochrany zdravia detí v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky, príp. zástupkyne. Poskytujú deťom priestor na spontánne činnosti. Neodmysliteľnými činnosťami počas pobytu vonku sú tvorivé aktivity s pieskom, pohybové hry s loptou a iné pohybové, športové a hudobno- pohybové hry, kreslenie kriedovým pastelom na asfalt a pod. Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 20 detí od štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka zabezpečí ďalšieho zamestnanca materskej školy, ktorý pod vedením učiteľky dbá na bezpečnosť detí / § 7 ods.4 vyhlášky o materskej škole/.
Pobyt vonku prispieva k otužovaniu detí a zvyšovaniu odolnosti organizmu. Učiteľky zodpovedne a starostlivo zvažujú okolnosti prípadného skrátenia pobytu vonku v závislosti od zdravotného stavu detí, ročného obdobia a počasia.
Výnimkou, kedy sa nemusí uskutočniť, sú nepriaznivé klimatické podmienky:
Čas pobytu vonku je podmienený počasím. Zákonný zástupca dieťaťa je zodpovedný za vhodný odev dieťaťa, ktorý ho neobmedzuje v pohybe a vhodnú obuv aj na prezutie.
V jarných a letných mesiacoch sa pobyt vonku upravuje vzhľadom na intenzitu slnečného žiarenia.
V čase letných mesiacov s vysokými dennými teplotami je potrebné, aby deti mali zabezpečené krytie hlavy vhodným doplnkom/ šiltovka, šatka.../.
Na vychádzke ide učiteľka posledná, vždy za deťmi. Deti majú k dispozícií reflexné vesty / najmenej dve prvé a dve posledné deti/. Pri prechádzaní cez cestnú komunikáciu sa učiteľka dôsledne riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná.
i/ Organizácia v spálni
V triede rozkladá a skladá ležadlá nepedagogická zamestnankyňa, ktorá zabezpečuje i pravidelnú výmenu bielizne / 1- krát do mesiaca/. Pranie bielizne sa realizuje v spolupráci s MŠ. Deti spia v pyžamách /zákonný zástupca je povinný týždenne zabezpečiť čisté pyžamo/ vo vyvetranej miestnosti, ktoré neohrozí zdravie detí. Učiteľky zodpovedajú za realizáciu aromaterapie. Od odpočívajúcich detí neodchádzajú, individuálne pristupujú k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku.
Odpočinok sa realizuje v závislosti od potrieb detí s minimálnym trvaním 30 minút.
Počas odpočinku detí si učiteľka doplňuje triedne písomnosti, pripravuje pomôcky, prípadne študuje odbornú literatúru, využíva IKT.
j/ Organizácia záujmových krúžkov
V súlade so školským vzdelávacím programom sa v materskej škole realizuje na základe informovaného súhlasu zákonného zástupcu v popoludňajších hodinách krúžková činnosť podľa harmonogramu krúžkovej činnosti /príloha č. 4/. Krúžkovú činnosť zabezpečujú učiteľky MŠ –
učiteľky vedú- krúžok ľudových tancov, Alžbeta Fodorová – krúžok slovenského jazyka a Mgr. Iveta Cséfalvayová krúžok „Ringató“
Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá lektor alebo učiteľka ktorá vedie krúžok /§ 7 ods. 5 vyhlášky o materskej škole/. Deti preberá priamo od učiteľky v triede a po skončení krúžkovej činnosti ich odovzdá priamo učiteľke.
k/ Organizácia výletov a exkurzií
Výlety a exkurzie sa organizujú na základe plánu práce materskej školy a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu. Pred ich uskutočnením zástupkyňa organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít v súlade so školským zákonom a s vyhláškou o materskej škole, vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky zúčastnené dospelé osoby svojim podpisom. Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku sa môžu použiť aj hromadné dopravné prostriedky. Zástupkyňa písomne oznámi riaditeľke a zriaďovateľovi organizovanie podujatia. Na výlet a na exkurziu zástupkyňa zabezpečí dozor: dve pedagogické zamestnankyne a poverené plnoleté osoby podľa §28 ods.10 školského zákona.
l/ Úsporný režim chodu materskej školy
V prípade neprítomnosti detí zo zdravotných dôvodov /napr. rozšírený výskyt chrípky/ sa bude materská škola riadiť nariadeniami zriaďovateľa, prípadne príslušného úradu verejného zdravotníctva.
V čase letných prázdnin je prevádzka MŠ prerušená z hygienických dôvodov najmenej na 4 týždne. V tomto období podľa dispozícií riaditeľa MŠ vykonávajú prevádzkoví pracovníci upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí a ostatní pracovníci podľa plánu dovoleniek čerpajú dovolenku, náhradnévoľno. Prerušenie prevádzky oznámi riaditeľka MŠ oznamom spravidla 2 mesiace vopred na viditeľnom mieste.
V čase jesenných, vianočných, jarných prázdnin bude prevádzka otvorená len ak bude záujem rodičov o umiestnenie detí počas prázdnin, v prípade nezáujmu o prevádzku bude mať materská škola prerušenú prevádzku. V tomto čase si zamestnanci školy budú čerpať dovolenku resp. náhradné voľno.
m/Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole
Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka sa hlásia u riaditeľky ZŠ s MŠ.
Riaditeľka poučí študentky o BOZP na pracovisku, o čom vypracuje písomný záznam s podpismi poučených.
Zástupkyňa oboznámi študentky so Školským poriadkom materskej školy a školskou dokumentáciou a určí cvičnú praxovú učiteľku.
n/ Podmienky využívania počítačov v materskej škole
a/ dodržiavanie psychohygienických podmienok a požiadaviek na vekovo primeranú ergonometriu
b/ primerané technické vybavenie :
Základné pravidlá používania digitálnych technológií v MŠ:
-digitálne technológie ( ďalej len DT ) by mali vzdelávať – práca s technológiami v prostredí MŠ by mala viesť prirodzenou formou k objavovaniu poznatku, pričom nemožno vylúčiť zábavu, radosť. Edukačný softvér by mal byť tvorivý, otvorený, prispôsobený potrebám a veku dieťaťa.
-DT by mali podporovať kolaboráciu – počítač veľakrát pomáha pri dosahovaní cieľa či splnení úlohy, kolaborácia s inými deťmi je však oveľa prínosnejšia ( viac detí za jedným počítačom – striedajú sa , komunikujú a spolupracujú. )
-DT by mali byť dobre integrovateľné – softvérová aplikácia, či iná technológia by nemala byť cieľom, ale nástrojom na dosiahnutie cieľa.
-DT by mali byť dobre ovládateľné – umožniť, aby si dieťa samo mohlo určiť tempo, stupeň a rozsah oboznamovania sa s novým problémom.
-DT by mali byť primerané a intuitívne – ovládanie a funkčnosť aplikácie musia byť jasné a intuitívne, t.j. práca v softwérovom prostredí sa má skladať z malého počtu ľahko naučiteľných a už zaužívaných prvkov ovládania, postupov, či techník ( presúvanie pomocou myši alebo klávesových šípok ).
-DT by nemali obsahovať násilie.
-DT by mali dbať na otázky zdravia a bezpečnosti – čas za počítačom u trojročných detí by nemal presiahnuť 10 minút. S vekom tento čas rastie. Ideálne je prácu na počítači prerušovať pohybovou činnosťou.
-DT by mali počítať aj so zákonnými zástupcami – ich spolupráca pri práci s DT je ďalším oživením, prináša nový rozmer pre rozvoj dieťaťa.
V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí sa zamestnanci materskej školy riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi, §152 školského zákona, § 8 ods. 1 vyhlášky o materskej škole § č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, vyhláškou č. 527/2007 o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenie
pre deti a mládež, § 132 až 135 a § 170 až 175 Zákonníka práce, § 422 Občianskeho zákonníka, organizačným, pracovným a prevádzkovým poriadkom a internými pokynmi riaditeľky ZŠ s MŠ.
Materská škola je pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb podľa § 152 školského zákona povinná:
Za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne
vzdelávanie zodpovedá zástupkyňa materskej školy.
Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo splnomocnenej osobe.
Za dodržiavanie hygienických predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedá aj nepedagogická zamestnankyňa, a to v rozsahu jej určenej pracovnej náplne.
Vo výnimočných prípadoch preberá nepedagogická zamestnankyňa deti v triede, v takomto prípade plne zodpovedá za ich bezpečnosť.
V materskej škole môže byť umiestnené iba dieťa, ktoré:
Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa vydá zákonnému zástupcovi všeobecný lekár pre deti a dorast a zákonný zástupca dieťaťa ho predloží riaditeľke ZŠ s MŠ, resp. zástupkyni materskej školy spolu so žiadosťou o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie. Ostatné vyššie uvedené skutočnosti potvrdí zákonný zástupca dieťaťa vo vyhlásení pred prvým nástupom dieťaťa do materskej školy a vždy po neprítomnosti dieťaťa v materskej škole trvajúcej dlhšie ako 5 dní. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň.
Ak dieťa počas dňa v materskej škole prejaví známky ochorenia- zvýšená teplota, zvracanie a pod.- pedagogický zamestnanec zabezpečí:
-jeho izoláciu od ostatných detí,
-dozor ním poverenou osobou s radou zamestnancov materskej školy až do príchodu zákonného zástupcu,
-informuje zákonného zástupcu,
-vykoná záznam do raného filtra, ktorý je súčasťou triednej dokumentácie.
V prípade úrazu dieťaťa / i pri každom poranení hlavy/ zabezpečí učiteľka
okamžitú informovanosť zákonného zástupcu dieťaťa. Dieťa do zdravotného zariadenia odprevádza zákonný zástupca dieťaťa, prípadne pedagogická alebo nepedagogická zamestnankyňa.
Každý úraz je povinná učiteľka hlásiť riaditeľke ZŠ s MŠ, zaeviduje ho do knihy školských úrazov a do ranného filtra, ktorý každodenne vedie.
V prípade úrazu dieťaťa postupujú pedagogické zamestnankyne a nepedagogická zamestnankyňa podľa metodického usmernenia č. 4/2009-R
z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí. Materská škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných úrazov. Záznam do knihy evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Školské úrazy sa evidujú najneskôr do 7 kalendárnych dní. Ak dieťa chýba v MŠ 3 a menej dní, úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz. Ak dieťa na základe stanoviska ošetrujúceho lekára chýba v materskej škole viac ako 3 dni, úraz sa považuje za registrovaný školský úraz. MŠ spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do 4 dní po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. K spísaniu záznamu prizve učiteľka, ktorá záznam spisuje, aj zákonného zástupcu dieťaťa, ktorý ho rovnako ako učiteľka a riaditeľka podpíšu. Záznam o registrovanom školskom úraze dostane zákonný zástupca dieťaťa, technik BOZP, MŠ a poisťovňa, v ktorej má škola vybavené úrazové poistenie detí. Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne ďalej koná riaditeľka v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa. Ak to nie je možné, záznam spíše zástupkyňa a to v deň, kedy sa úraz stal. Materská škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do 4 dní po oznámení vzniku registrovaného úrazu. Spis záznamu o školskom úraze podpíše učiteľka, zástupkyňa riaditeľky pre MŠ a zákonný zástupca dieťaťa.
V prípade, že sa u dieťaťa vyskytne pedikulóza, je povinný zákonný zástupca dieťaťa ohlásiť túto skutočnosť ktorejkoľvek učiteľke v triede. Hromadný výskyt pedikulózy hlási zástupkyňa riaditeľke ZŠ s MŠ, a na odbor epidomológie príslušného RÚVZ. Pôvodom pedikulózie je voš detská, ktorá parazituje na človeku. Šíri sa hlavne priamym stykom, ale aj prostredníctvom predmetov /hrebeň, kefa, čiapka posteľná bielizeň a pod./. Na diagnostiku slúži dôkladná prehliadka vlasatej časti hlavy, hlavne za ušnicami a v zátylku. V prípade výskytu je nutné informovanie zákonných zástupcov detí, včasná dezinsekcia / zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom/, ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t. j. aj u zdravých členov triedy, rodiny. To znamená, že u všetkých detí a pedagógov v triede a ich rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy dezinsekčným šampónom alebo ošetriť dezinsekčným sprayom /napr. Parasidose, Diffusil H, Dovos, Jacutin gél, Nemoxan, príp. podľa aktuálnej ponuky v jednotlivých lekárňach/.
K zaisteniu spoľahlivého účinku je nutné po 14 dňoch dezinsekciu opakovať. Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, príp. vyprať vo vysokej teplote, dôkladne vysušiť a vyžehliť. Odev, ktorý nie je možné vyvariť, je nutné vyprať minimálne v dvoch cykloch pri doporučených teplotách, prípadne postriekať prípravkom- Biolit na lezúci hmyz. Ležadlá je taktiež nutné postriekať Biolitom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a min- 3-4 dni nepoužívať. Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasatou časťou hlavy je potrebné ošetriť prípravkom na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru / Savo, Ocot, Chloramín/. Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne hygieny.
Pedagogickí zamestnanci sú povinní zabezpečovať ochranu dieťaťa aj pred sociálnopatologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade dôvodného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania, či ohrozenia mravného vývinu dieťaťa, bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí a rodiny, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.
Poistenie detí počas pobytu v materskej škole a na výletoch či exkurziách je zabezpečené v spolupráci s Allianz /slovenská poistovna/.
Prijaté opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog:
Budova materskej školy je zabezpečená poplachovým systémom narušenia /ďalej len PSN/, obsluhu ktorého zabezpečujú výhradne osoby poverené touto povinnosťou .
Všetci zamestnanci v plnej miere zodpovedajú za jej bezpečné uzatvorenie.
Budovu - vchod do materskej školy je zaistené bezpečnostným zámkom.
Kľúč od budovy majú:zast.riad. ZŠ s MŠ,a p.upr. Alena Lanczová. Počas prevádzky vchod do materskej školy uzamyká nepedagogická zamestnankyňa o 8:00 h. /z bezpečnostných dôvodov/ ako i po ukončení prevádzky.
V priestoroch materskej školy je bez sprievodu zamestnanca zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby.
Vetranie miestností sa uskutočňuje len v prítomnosti zamestnankýň materskej školy.
Pri odchode z tried je nepedagogická zamestnankyňa povinná prekontrolovať uzatvorenie okien.
Po ukončení dennej prevádzky sú učiteľky povinné odložiť didaktickú techniku na vopred určené miesto –kabinet , resp. zborovňa.
Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v zmluve o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle pracovnej náplne.
Osobné veci si zamestnanci ukladajú na uzamykateľné miesto.
Nepedagogická zamestnankyňa po ukončení prevádzky skontroluje všetky priestory, uzamkne ich.
Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy bude od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo požadovaná úhrada alebo náhrada.
Všetky veci dieťaťa zákonný zástupca označí zreteľne menom aj priezviskom. Je nevhodné, aby deti do materskej školy nosili sladkosti, výnimkou sú prípadné oslavy alebo sviatky. Za veci, ktoré si deti donesú z domu a odložia do šatovej skrinky, zodpovedajú zákonní zástupcovia. Za poškodenie či stratu hračiek a cenností prinesených deťmi z domu materská škola nenesie zodpovednosť.
VII. Záverečné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy je vypracovaný v súlade:
vyhlášky č. 308/2009 Z.z.,
pedagogických a ostatných zamestnancov materskej školy vypracovaných riaditeľkou ZŠ s MŠ resp. zástupkyňou pre MŠ s prihliadnutím na špecifické podmienky materskej školy.
Zánik platnosti a účinnosti školského poriadku sa uskutočňuje prostredníctvom derogačných klauzúl.
Derogačná klauzula:
Vydaním tohto Školského poriadku sa ruší predchádzajúci Školský poriadok materskej školy vydaný v roku 2016.
Školský poriadok môže byť zmenený a dopĺňaný na základe legislatívnych a interných predpisov formou dodatku, ktorý prerokuje Pedagogická rada a Rada školy.
Školský poriadok materskej školy vypracovala Mgr.Silvia Brédová zástupkyňa riaditeľa pre MŠ:
------------------------------------
podpis
Prerokovaný s PR dňa 29.08.2017
Školský poriadok nadobúda účinnosť od 01.09.2017.
Školský poriadok na základe § 153 školského zákona upravuje podrobnosti o výkone práv a povinností detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole , pravidlách vzájomných vzťahov s pedagogickými a ďalšími zamestnancami materskej školy, určuje prevádzkový a vnútorný režim materskej školy, charakterizuje podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím a podmienky zaobchádzania s majetkom školy. Zohľadňuje jednotlivé špecifiká MŠ pri ZŠ Dávida Mészárosa s VJM , Veľká Mača, a to najmä v oblasti prevádzky a vnútornej organizácie.
Školský poriadok slúži na ochranu MŠ pred prípadnými problémami, ktoré by mohli vyplynúť z nedodržania, resp. nerešpektovania podmienok organizácie. Je dokumentáciou, na ktorú je možné odvolať sa v prípade potreby riešenia rôznych sporných situácií. Za jeho nedodržiavanie môžu byť určené sankcie, ktoré školu chránia pred prehlbovaním vzniknutých problémov. Určuje podrobnosti organizácie MŠ záväzné pre všetky osoby, ktoré v MŠ pracujú a každodenne do nej chodia. Určuje pravidlá života v MŠ tak, aby každý poznal svoje práva, ale aj povinnosti a aby ich aj dodržiaval.
Školský poriadok materskej školy schválili:
Podpis a pečiatka riaditeľky ...........................................................
Prílohy:
Príloha č.1
MATERSKÁ ŠKOLA pri ZŠ D. Mészárosa s VJM č.888 ,925 32 Veľká Mača
ROZHODNUTIE
Riaditeľka Materskej školy vo Veľkej Mači v súlade s § 6 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, v zmysle § 28 ods. 5, § 49 ods. 4, § 116 ods.6 zákona č. 245/2008 Z.z o výchove a vzdelávaní ( školský zákon ) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a v zmysle §5 a §6 zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
určuje mesačný príspevok na čiastočnú úhradu výdavkov za pobyt dieťaťa v materskejškole na jedno dieťa vo výške
pre dieťa od 3 rokov suma 10 €
Výšku príspevku určil zriaďovateľ VZN .č. 48/2013 schváleným Uznesením obecného zastupiteľstva vo Veľkej Mači.
Vo Veľkej Mači, dňa: 1.9.2017 Mgr.Silvia Brédová
zást. riad. pre MŠ
Príloha č.2
ŠKOLSKÁ JEDÁLEŇ pri MŠ,Školský objekt 888,
925 32 Veľká Mača
ROZHODNUTIE
Vedúca školskej jedálne, pri ZŠ s MŠ D.Mészárosa vo Veľkej Mači, zmysle
zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon ) a o zmene
doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov zákonný zástupca
dieťaťa uhrádza výšku finančného príspevku na stravovanie vo výške nákladov
na nákup potravín podľa vekových kategórií stravníkov v súlade s finančnými
pásmami bez úhrady režijných nákladov na výrobu, výdaj jedál a nápojov.
Denný poplatok 1,12€ + 0,10 € za jeden stravný deň režijné náklady
Desiata 0,26 €
Obed 0,64 €
Olovrant 0,22 €
Výšku príspevku určil zriaďovateľ VZN .č. 48/2013 schváleným Uznesením Obecného zastupiteľstva vo Veľkej Mači č. 6/2012 .
______________________
Vo Veľkej Mači dňa 1.9.2017 Monika Takácsová
ved. ŠJ
35
Príloha č. 3
DENNÝ PORIADOK
/ 6,30 – 16,30 /
PRÍCHOD DIEŤAŤA DO MATERSKEJ ŠKOLY
HRY A HROVÉ ČINNOSTI DETÍ
EDUKAČNÉ AKTIVITY
POHYBOVÉ A RELAXAČNÉ CVIČENIA
ČINNOSTI ZABEZPEČUJÚCE ŽIVOTOSPRÁVU
/ desiata 8,45 – 9,30, obed 11,30 - 12,30, olovrant 14,30 – 15,00/
POBYT VONKU
ODPOČINOK
HRY Y HROVÉ ČINNOSTI DETÍ
KRÚŽKOVÁ ČINNOSŤ
Príloha č.4
Materská škola pri Základnej škole Dávida Mészárosa
Školský objekt č.888
925 32 Veľká Mača
Rozpis tried:
1.trieda: MOTÝLIKY -veková kategória 3-4 ročné deti
Triedne učiteľky: Bc.Alžbeta Juhosová a Bc.Veronika Köbölová
2.trieda: VČIELKY – veková kategória 5-6 ročné deti
Triedne učiteľky: Alžbeta Fodorová a Mgr.Silvia Brédová
3.trieda: USILOVNÍ MRAVČEKOVIA – veková kategória 3-6 ročné deti
Triedne učiteľky: Eva Bittóová a Anna Rózsová
Prevádzka tried:
1.týždeň 2.týždeň
1.trieda- Motýliky: 6.30 – 16.00 6.30 – 16.00
2.trieda- Včielky: 7.00 – 16.00 7.00 – 16.30
3.trieda-Mravčekovia: 7.00 – 16.30 7.00 – 16.30
Deti sa schádzajú od 6.30 hod. v 1.triede „Motýliky“, kde ich v 1.a 3. týždeň v mesiaci preberie p.uč. Veronika Köbölová a 2. a 4.týždeň v mesiaci p.uč. Alžbeta Juhosová.
Popoludní od 16,00 hod. sú deti sústredené v 2.a 3.triede.
37
Časový harmonogram podávania jedla v dvoch etapách:
-desiata: 1.etapa – 8.50-9.15 1.a 3.trieda (Motýliky,Mravčekovia)
2.etapa – 9.15-9.30 2.trieda (Včielky)
-obed: 1.etapa – 11.30-12.00 1. a 3.trieda (Motýliky,Mravčekovia)
2.etapa – 12.00 -12.30 2.trieda (Včielky)
-olovrant: 1.etapa – 14.30-14.50 1.a 3.trieda (Motýliky, Mravčekovia)
2.etapa – 14.50- 15.00 2.trieda (Včielky)
Harmonogram vychádzok a pobyt na školskomdvore:
Trieda Po. Ut. St. Št. Pi.
1.tr.- Motýliky pobyt v. pobyt v. vych. pobyt v. pobyt.v.
2.tr. – Včielky pobyt v. pobyt v. pobyt v. pobyt v. vych.
3.tr.- Mravčekovia pobyt v. vych. pobyt v. vych. pobyt v.
Príloha č. 5
Materská škola pri Základnej škole Dávida Mészárosa
Školský objekt č.888
925 32 Veľká Mača
Harmonogram krúžkovej činnosti
Krúžok slovenskéhoo jazyka:
-vedie- p.uč. Silvia Brédová a Alžbeta Fodorová
Uskutočňuje sa raz týždenne – v pondelok od 15.00 hod.
Realizuje sa v triede.
Krúžok pohybových hier a ľudových tancov
-vedú p.učiteľky MŠ
Uskutočňuje sa raz týždenne – v stredu od 15:00 hod.
Realizuje sa v triede
Krúžok „Ringató“
-vedie p.uč. ZŠ: Mgr. Iveta Cséfalvayová
Uskutočňuje sa raz týždenne – v pondelok od 15:00 hod.
Učiteľka krúžku preberie deti pred jeho začatím od učiteľky a po skončení ich odovzdá učiteľke. Realizuje sa v t
Školský poriadok predkladá a schvaluje
zást. riad.ZŠ s MŠ Mgr.S.Brédová
Školský poriadok bol prerokovaný:
Učiteľky MŠ:
Eva Bittóová
Alžbeta Fodorová
Bc. Alžbeta Juhosová
Bc. Veronika Köbölová
Anna Rózsová
Prevádzkoví pracovníci:
Alena Lanczová
Mária Vidová
Veľká Mača dňa 4.9 2017
Prehlásenie
Svojím podpisom potvrdzujem, že som preštudovala Školský poriadok Materskej školy vo Veľkej Mači. Zodpovedne budem plniť povinnosti vyplývajúce z môjho pracovného zaradenia na škole v súlade s týmto Školským poriadkom.
Mgr. Silvia Brédová _______________________________
Eva Bittóová _____________________________________
Alžbeta Fodorová _________________________________
Alžbeta Juhosová __________________________________
Veronika Köbölová_________________________________
Anna Rózsová_____________________________________
Veľká Mača dňa 1.9 2017 _____________________________
Riaditeľ školy
Prehlásenie
Podpísaní rodičia svojím podpisom potvrdzujeme, že sme boli obozámení so Školským poriadkom Materskej školy na školský rok 2017/2018 a súhlasíme s prevádzkou Materskej školy vo Veľkej Mači od 6.30 hod. do 16.30 hod.
Svojím podpisom dávame súhlas na zverejnenie fotografií nášho dieťaťa pre bežné účely.
Pokyny k zápisu do materskej školy
Zápis do materskej školy na školský rok 2025/2026 sa uskutoční
od 5. mája 2025 do 16. mája 2025 v čase od 8,00 hod - do 16,00 hod.
Čo potrebujete na zápis:
2025. áprílis 8.-án délután az iskolaköteles gyerekek sikeresen beiratkoztak az első osztályba. Jó hangulatú délutánt tölthettek el az iskolában, ahol megismerkedhettek a robotika rejtelmeivel is. A tanító nénik nagy örömmel köszöntik a leendő elsősöket és izgatottan várják, hogy szeptemberben együtt kezdhessék meg a tanévet. Kivánunk mi is sok sikert mindenkinek!
Egy igazi Sárkányölő Sebestyén járt iskolánkban. A Cseperedő programnak köszönhetően legkisebbjeink számára megelevenedett a mese. A sárkányölő hősökről szóló mesék népmesekincsünk legősibb rétegéhez tartoznak. Azokról az időkről adnak hírt, amikor a szerencsét próbálni induló vitézek nemcsak mágikus képességekkel rendelkeztek, hanem ismerték annak módját is, hogyan kerülhetnek kapcsolatba a táltosokkal, a tanácsot adó öregasszonyokkal és az ősz öregemberekkel, akiktől mindig segítséget kaptak küldetésük teljesítéséhez.
A tavalyi nagy érdeklődésre való tekintettel, idén is megrendeztük a tökfaragó versenyt. Ez egy olyan népszerű programunk, ami a gyerekeket és a szüleiket is megmozgatja. Nagyon örültünk a sok lelkes résztvevőnek, rengetek színes, vicces vagy éppen rémisztő alkotás érkezett.
Vzhľadom na minuloročný veľký záujem, aj tento rok sme zorganizovali súťaž vo vyrazávaní tekvíc. Ďakujeme rodinám za spoluprácu.
Hagyományunkhoz híven idén is megrendeztük a sárkányfesztivált, ahol a gyerekek különböző állomásoknál feladatokat oldottak meg. A feladatok elvégzése után kicsik és nagyok egyaránt ajádékot kaptak. Az iskola I.o. és a II.o. tanulói, valamint az óvodások felejthetetlen pár órát töltöttek el együtt. Jókedv, móka és mozgás jellemezte a delelőttünket.
Ako každý rok, aj teraz sme zorganizovali šarkaniádu, kde deti riešili úlohy. Po splnení úloh deti dostali darčeky. Študenti a škôlkári spolu strávili nezabuduteľných pár hodín.